logo

|WARSZTATY| Korowody/Trojaki/Krzyżoki, czyli polskie tańce układowe

Korowody/Trojaki/Krzyżoki,
czyli polskie tańce układowe dla początkujących i średniozaawansowanych!

10-11 sierpnia 2021 r. godzina 17:00
 
Zapraszamy na niecodzienne i wyjątkowe warsztaty taneczne, które poprowadzą Bogumiła i Piotr Zgorzelscy z Akademia Tańca Tradycyjnego / Polish Academy of Traditional Dance!
 
Przybywajcie Wszyscy! Zarówno w parach, jak też solo!
 
Krótki zarys warsztatów:
Przenikanie i zapożyczenia z kultury dworskiej, miejskiej i wiejskiej, zmiana charakteru dawnych tańców wojennych, rytualnych, magicznych z obrzędowych na powszechne i zabawowe, większa mobilność ludzi, migracje zarobkowe, wojny i mody oraz zmiana relacji damsko-męskich, sprawiły, że na przestrzeni ostatnich kilku stuleci byliśmy świadkami rozkwitu olbrzymiej ilości tańców, w których istotną rolę zaczęły odgrywać ściśle określone układy i formy przestrzenne.
 
Tańce z figurami wykonywane w korowodach, w parach po kole, w trójkach czy też w cztery pary lub w ich wielokrotności, zaczęły odgrywać istotną rolę podczas wiejskich i miejskich potańcówek.
 
Część z nich już zanikła i znamy je tylko z opisów, część zachowała się jeszcze w tańcach i zabawach dziecięcych, jeszcze inne są obecnie wykonywane w formach opracowanych dla publiczności na przeglądach i festiwalach.
 
Współcześnie pojawiają się też nowe formy powstałe na bazie starych tańców, które cieszą od kilku czy kilkunastu lat osoby coraz liczniej uczestniczące w tradycyjnych potańcówkach.
 
Korowody w liniach i w parach, kontra, krzyżoki, trojaki oraz dwu lub trzyczęściowe tańce w parach, czyli tańce układowe z różnych regionów Polski będą podstawą zaplanowanych dwudniowych warsztatów.
 
Dużą część z nich zatańczymy dzięki poznanym krokom mazurkowym i polkowym, część będzie wykonywana krokiem chodzonego lub krakowiaka, a w jeszcze inne będziemy tańczyli krokiem wiejskich walczyków.
 
Nasze warsztaty przygotują uczestników do nadchodzących niebawem w Piotrowicach potańcówek!

Widzimy się 10 i 11 sierpnia o godzinie 17:00!

Comments are closed.

Skip to content