logo

Oranżada w słońcu. Lato w Teatrze – 2017

Państwowy Ośrodek Maszynowy (POM) zatrudniał większość mieszkańców Piotrowic. Z relacji wynika, że poza pracą POM oferował zaplecze kulturalno- rozrywkowe. To tu znajdowała się fabryka, a także Gminny Zakładowy Ośrodek Kulturalny (GZOK), kompleks boisk, a także baseny wodne. Projekt odnosi się do historii miejscowości i jej społeczności. Chcieliśmy wraz z pomocą dzieci, młodzieży, ale i dorosłych stworzyć wydarzenie, które nie dość, że odniesie się do historii i wspomnień mieszkańców Piotrowic, zintegruje ich, to również dodatkowo pozwoli, aby każdy włączył się w projekt ORANŻADA W SŁOŃCU.

Bazując na opowieściach mieszkańców stworzyliśmy mural i finałowy spektakl połączony z muzyką na żywo. Za bazę tekstową posłużyły nam relacje mieszkańców. Całość stworzyła performance słowno-muzyczny z elementami multimedialnymi. Finał odbył się w industrialnej przestrzeni starego POM-u, którą na potrzeby finału odpowiednio zaaranżowaliśmy, nagłośniliśmy i oświetliliśmy scenicznie.

Lato w teatrze jest programem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego realizowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego najważniejszym elementem jest konkurs grantowy adresowany do teatrów, samorządowych instytucji kultury oraz organizacji pozarządowych – ośrodków, które w okresie letnich wakacji szkolnych chciałyby zorganizować warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży, zakończone pokazem spektaklu. Najciekawsze projekty wybrane przez Komisję Ekspertów otrzymują dofinansowanie, które wynosi maksymalnie 40 000 złotych.

Każdy projekt ma charakter autonomiczny. O tematyce i formie artystycznych działań, o wyborze metod pracy teatralnej decydują osoby zaproszone do współpracy przez wnioskodawców, uwzględniając potrzeby i zainteresowania uczestników. Zajęcia mogą prowadzić etatowi pracownicy instytucji, członkowie grup teatralnych, animatorzy kultury, instruktorzy teatralni, artyści, studenci szkół artystycznych oraz muzycy lub dziennikarze.

Program powstał w 2008 roku.

Skip to content