logo

“Zagraj nam muzyczko – graj na cały kraj! – EtnoPolska 2k22

Kolejne przedsięwzięcie związane z muzyką tradycyjną i ludową za nami. Trzecia edycja projektu „Zagraj nam muzyczko” pretenduje do tego, że ów tradycja wykreowała się i na pewno zapisze się w kartach historii. A pewniejsze jest to, że zostawi ślad w sercu uczestników projektu i osób, które brały udział w wydarzeniach w latach 2020-2022.

W edycji „Zagraj nam muzyczko. Graj na cały kraj” EtnoPolska 2022 postanowiliśmy odświeżyć repertuar śpiewaczy, rozszerzyć sekcję muzyczną zespołu „PoNoszemu”, włączyć w działania Młodzieżową Orkiestrę Dętą, a także jeszcze bardziej zaangażować dzieci oraz osoby, które nawet nie przypuszczały, że wystąpią w koncercie finałowym.

Wspomniany wcześniej repertuar zamysłem już przybliżony był w styczniu br. jeszcze przed otrzymaniem dofinansowania z MKiDN. Dzięki uprzejmości pana Adama Pidka ze Strzyżewickiego Towarzystwa Regionalnego otrzymaliśmy z prośbą o konwersję kasetę magnetofonową z utworami Zespołu Pieśni i Tańca „Apis” w latach świetności jego funkcjonowania. Konwersją zajął się profesjonalnie Grzegorz Herliczek z GMik Studio Blue Music Group, za co ogromnie dziękujemy. Do nas należało przełożenie apisowych utworów na warsztat, oczywiście uzupełniając pieśniami pochodzącymi od pani Reginy Wróbel.

W tym roku mieliśmy przyjemność pracować pod okiem kilku artystów-animatorów związanych z muzyką tradycyjną.

Na pokładzie znaleźli się:

Przemysław Łozowski - współzałożyciel Fundacji Borówek 27, inicjator Taboru Lubelskiego, muzyk i pedagog promujący muzykę tradycyjną w formie in crudo. Z „Muzyczką” związany od początku.

Katarzyna Chodoń - Folklorystka, śpiewaczka, choreografka polskich tańców tradycyjnych. Dyplomowana solistka i wokalistka w zespołach kultywujących polskie tradycje muzyczne. Jako edukatorka współpracująca z instytucjami: Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Muzeum Krakowa, Stowarzyszenie Folkowisko z Gorajca, Fundacja Wszystkie Mazurki Świata z Warszawy, stypendystka MKiDN

Bogumiła i Piotr Zgorzelscy - założyciele Akademii Tańca Tradycyjnego. Zajmują się tańcem tradycyjnym od ponad 20 lat, prowadząc warsztaty tańców zarówno polskich, jak i zagranicznych.

Eugeniusz Skrzypek - kapelmistrz Orkiestry Dętej ze Zdziłowic, laureata Nagrody im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej w 2021 roku.

Irena Krawiec - kierowniczka zespołu „Jarzębina” z Kocudzy, który jest laureatem wielu nagród zdobytych na festiwalach muzyki ludowej, zaś zwolennicy sportu na pewno słyszeli o zespole przy okazji mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 r.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022

Skip to content