"Kiedyś to było" - Gmina Strzyżewice

Garsonki, trwała ondulacja włosów i kapelusze. Pierwsze fascynacje trendami z zachodu. Kolorowe oversize’owe marynarki i żakiety z podwiniętymi rękawami.  U facetów, w przypadku luźniejszego dnia, choćby sobotniego dancingu – prawdziwy ortalionowy szyk, a do tego najlepsza fryzura tamtych czasów… „krótko z przodu, długo z tyłu i wąsy na przedzie”, czyli fryzura na tzw. czeskiego piłkarza. Wąsy w tym przypadku to dodatkowe 10 punktów do charyzmy i powodzenia na tanecznych pląsach. Trzeba było się wyróżniać, dlatego niedzielny dress code stawiał na tureckie swetry zakupione na miejscowym targowisku. Świat miał barwy neonowe, a guma Donald, mimo że twarda to i tak każdy zna do tej pory jej smak…

Zapraszamy Was polonezem w sentymentalną podróż do lat 90-tych. Postanowiliśmy ocalić od zapomnienia zapisy wydarzeń, które wpisały się w historię naszej małej ojczyzny, ale i całego kraju.

Będziemy cyklicznie publikować archiwalne filmy dotyczące wydarzeń w Gminie Strzyżewice.

Nagrania pochodzą z archiwum dokumentacyjnego CKiP. Większość nagrań dokumentowane było przez pracowników ówczesnego GZOK oraz mieszkańców gminy.

Jeżeli posiadacie Państwo w swoich zbiorach kasety, na których znajdują się wydarzenia z czasów działalności GZOK oraz CKiP zapraszamy do współpracy.

Uroczystość w ramach podziękowań dla Tadeusza Betiuka z okazji przejścia na emeryturę (1991 r.)

Film nawiązuje do wydarzenia, które miało miejsce  w lutym 1991 roku. Dla wszystkich pracowników POM—u  był to czas pożegnania. Bowiem po 32 latach pracy w tym zakładzie pracy Dyrektor Tadeusz Betiuk postanowił z dniem 31 grudnia 1990 roku przejść na zasłużoną emeryturę. W sali kinowej Gminno- Zakładowego Ośrodka Kultury w Piotrowicach zgromadzili się  zaproszeni goście, pracownicy i mieszkańcy Piotrowic aby podziękować człowiekowi, który niemal całe swoje zawodowe życie poświęcił pracy w POM-ie. Dyrektora Tadeusza Betiuka nie ma już z nami, ale pozostał w naszej pamięci i na tych filmowych kadrach sprzed 30 lat.

Spotkanie z autorami zbioru "Nieśmiałe stawiam słowo" (1992 r.)

Kolejny film jaki chcemy Wam pokazać został nakręcony 12 listopada 1991 rok. Tego dnia w wypełnionej do ostatniego miejsca sali kinowej Gminno- Zakładowego Ośrodka Kultury w Piotrowicach odbyła się  Wieczornica poświęcona 73 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Wzięli w niej udział: Orkiestra Dęta z  Piotrowic, uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Bystrzycy Starej, Szkoły Podstawowej w  Osmolicach i uczniowie z ZSTR w Piotrowicach.

Wieczornica w 73. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę (1991 r.)

Kolejny film jaki chcemy Wam pokazać został nakręcony 12 listopada 1991 rok. Tego dnia w wypełnionej do ostatniego miejsca sali kinowej Gminno- Zakładowego Ośrodka Kultury w Piotrowicach odbyła się  Wieczornica poświęcona 73 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Wzięli w niej udział: Orkiestra Dęta z  Piotrowic, uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Bystrzycy Starej, Szkoły Podstawowej w  Osmolicach i uczniowie z ZSTR w Piotrowicach.

Mikołajkowy Turniej Przedszkolaka (1994 r.)

A teraz coś dla dzisiejszych trzydziestolatków, którzy uczęszczali do przedszkoli w Piotrowicach i Osmolicach.  Pamiętacie  pewne wydarzenie z 4 grudnia 1994 roku w hali sportowej Zespołu Szkół Techniki Rolniczej w Piotrowicach? Odbył się wtedy Mikołajkowy Turniej  Przedszkolaków. Przy ogromnym dopingu rodziców i starszego rodzeństwa pokonywaliście kolejne szczeble turniejowej drabiny. Niektóre konkurencje naprawdę wymagały szczególnych zdolności i umiejętności. A i zabawy przy tym było co niemiara. Prawda?

Turniej Gmin - Strzyżewice vs. Niedrzwica (1994 r.)

Przenieśmy się do roku 1994. Sceneria piotrowickiego parku a dokładnie boisko. Jest niedziela 18 września, godz. 13. 30. Dopisało wszystko na czele z pogodą. Trybuny wypełnione do ostatniego miejsca. I zaczęło się. Pojedynek wójtów, mecz futbolowy „Pań płci żeńskiej”, wyścigi policjantów, leczenie na odległość (czy coś Państwu to mówi w nawiązaniu do obecnych czasów?), łapanie ryb…  na sucho i inne równie frapujące konkurencje. Te i wiele innych pojedynków można było zobaczyć podczas zaciętych zmagań gmin Strzyżewice i Niedrzwica. Turniej był kolejną inicjatywą obydwu gmin, po przedsięwzięciach inwestycyjnych takich jak gazociąg i kulturalnych jak Gazeta „Kompres”.

Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek w Puławach (2007 r.)

„Dom Chemika” w Puławach od wielu lat jest organizatorem Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Początkowo miał on zasięg wojewódzki ale obecnie uczestniczą w nim także młodzi wokaliści z całej Polski. Również wychowankowie Centrum Kultury i Promocji w Piotrowicach od wielu lat biorą udział w tym przedsięwzięciu. Niejednokrotnie uczestnikiem tych wydarzeń był między innymi zespół wokalny  „Kropeczki”, który dawniej reprezentował CKiP w Piotrowicach na wielu imprezach i festiwalach wyśpiewując liczne nagrody i wyróżnienia. Jest rok 2007. Zespół pod opieką Pana Marcina Mączki – ówczesnego instruktora za kolędy „Czem” i „Jezus malusieńki” zdobywa drugie miejsce  wśród zespołów wokalnych. Wśród laureatów są także Katarzyna i Bartłomiej Kawałek.

Przekazanie nowego sztandaru Szkole Podstawowej w Rechcie (1990 r.)

11 listopada 1934 roku Szkoła Podstawowa w Rechcie obchodziła podwójną uroczystość, a mianowicie poświęcenie sztandaru szkolnego oraz nadanie imienia szkole. Po wojennej zawierusze szkoła zaprzestała używać imienia swego patrona, sztandar został ukryty a później  jako największa relikwia został zdeponowany w klasztorze oo. Paulinów na Jasnej Górze  .

Po 66 latach w I numerze „Kompresu” z lutego 1990 roku ukazała się następująca informacja: „Rada Pedagogiczna Szkoły Podstawowej w Rechcie na swoim posiedzeniu w dniu 24 stycznia 1990 roku podjęła uchwałę o przywróceniu szkole imienia Józefa Piłsudskiego. Decyzja zapadła większością głosów.” Od tej chwili można było używać pełnej nazwy: Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rechcie. Został również poświęcony nowy sztandar będący repliką oryginału.

II Gminny Festiwal Rodzin Muzykujących (1995 r.)

W latach 90–tych ubiegłego wieku powstał pomysł na zorganizowanie Festiwalu w którym wezmą udział  rodziny zamieszkałe w Gminie Strzyżewice i posiadające uzdolnienia muzyczne. Pierwsza taka impreza odbyła się w 1994 roku. 3 lutego 1995 roku, w ówczesnym Gminno-Zakładowym Ośrodku Kultury w Piotrowicach odbył się II Gminny Festiwal Rodzin Muzykujących.  Trzy rodziny zaprezentowały swoje umiejętności wokalne i instrumentalne. W drugiej edycji festiwalu wystąpiły rodziny Drelichów, Kazułów i Wróblów. A nagrody jakie otrzymali warte były…. miliony.

VII Wojewódzki Przegląd DZP - materiał TV Lublin (1995 r.)

2 grudnia 1995 roku w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie została otwarta wystawa VII Wojewódzkiego Przeglądu Twórczości Dziecięcych Zespołów Plastycznych. Zgromadzono około 300 prac z zespołów plastycznych działających przy miejskich, osiedlowych i gminnych ośrodkach kultury  Lubelszczyzny. Spośród czternastu instruktorów pracujących w tych ośrodkach wyróżniono ośmiu. Wśród nich znalazł się instruktor plastyczny pracujący w Gminno-Zakładowym Ośrodku Kultury w Piotrowicach Szczepan Kasiura. Na wystawie można było podziwiać między innymi prace dzieci z Gminy Strzyżewice wykonane tzw.  techniką linorytu. Z tej okazji powstał także katalog prac przygotowanych pod okiem instruktorów. Relację z tego wydarzenia przygotowała lubelska telewizja.

Dożynki Gminne w Piotrowicach (1993 r.)

Mamy rok 1993, sierpień. W Piotrowicach na stadionie odbywają się Gminne Dożynki. Jest część oficjalna, artystyczna i oczywiście ta mniej oficjalna dla wszystkich zaproszonych przez wójta gości. Nagle nad głowami wszystkich zgromadzonych na uroczystości zbierają się czarne chmury z których zaczyna padać obfity deszcz. Wszyscy przenoszą się do budynku GZOK, gdzie dalej trwają prezentacje artystyczne. Ale w tym samym czasie na płycie boiska ramię w ramię ofiarnie ratują sprzęt nagłaśniający przed zamoknięciem  między innymi ówczesny wójt gminy Krzysztof Chmielik i dyrektor GZOK Tadeusz Otrocki. Jest jeszcze historyjka o tym jak przez niedopatrzenie kierowcy wieniec wraz z delegacją z Żabiej Woli nie dotarł na uroczystość dożynkową. Ale tego Państwo w tym materiale nie zobaczą.