logo

Zmarł śp. Tadeusz Otrocki, wieloletni kierownik i dyrektor Gminno-Zakładowego Ośrodka Kultury w Piotrowicach

Śp. Tadeusz Otrocki 1949-2019

Z bólem i smutkiem przyjęliśmy w dniu dzisiejszym wiadomość o śmierci śp. Tadeusza Otrockiego wieloletniego kierownika Zakładowego Domu Kultury, a później dyrektora Gminno-Zakładowego Ośrodka Kultury w Piotrowicach, inicjatora wielu wydarzeń kulturalnych, zarówno lokalnych, jak też ogólnopolskich.

W naszej pamięci pozostanie jako zawsze zaangażowany, pełen energii i chęci do działania na rzecz lokalnej społeczności oraz inspirujący dla innych człowiek.

Rodzinie, Najbliższym oraz Przyjaciołom śp. Tadeusza Otrockiego składamy wyrazy współczucia i głębokiego żalu łącząc się z nimi w bólu i cierpieniu.

 

Wspomnienie Strzyżewickiego Towarzystwa Regionalnego

Tadeusz Otrocki wywodził się z rodziny kultywującej tradycje patriotyczne. Uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego w Grabowcu, ukończył studia na wydziale polonistyki UMCS w Lublinie.
W swej pracy zawodowej zajmował się propagowaniem szeroko pojętej kultury i miał w tej dziedzinie bardzo duże zasługi dla społeczności lokalnej Gminy Strzyżewice.
W latach 1973-1984 na stanowisku kierownika Zakładowego Domu Kultury przy Państwowym Ośrodku Maszynowym w Piotrowicach podejmował działania upowszechniające kulturę słowa oraz sztukę teatralną i filmową. Utworzył i prowadził zakładowy radiowęzeł, uruchomił kino z regularnymi seansami filmowymi i był inspiratorem powstania w 1983 r. Dyskusyjnego Klubu Filmowego “Selen”, utworzył amatorski zespół teatralny, którego był reżyserem. Zespół z powodzeniem prezentował publiczności kolejne widowiska teatralne, wielokrotnie również poza Piotrowicami.
Od 1987 roku jako dyrektor Gminno-Zakładowego Ośrodka Kultury poniósł zasługi w promowaniu widowisk literackich z udziałem poetów i artystów. Organizował corocznie “Świetojańskie spotkania w Piotrowicach” w ramach, których odbywała się literacko-muzyczna impreza “Świętojańska Noc Poetów”. Zainicjował coroczne spotkania pn.: “Zaduszki Poetyckie”, na których recytowali swoje teksty autorzy z całej Polski. Imprezy te w zmienionej formie kontynuowane są przez jego następców. Organizował “Spotkania z Talią i Melpomeną” imprezę, w czasie której prezentowały się teatry amatorskie z województwa lubelskiego. Zorganizował Ogólnopolski Festiwal Teatrów Amatorskich.
Do zasług Pana Otrockiego należą również:
Był współtwórcą i pierwszym redaktorem, utworzonego w 1990 r. gminnego pisma “KOMPRES”, które ukazuje się po dziś dzień.
Wiele wysiłku i zaangażowania wymagało od niego reanimowanie Gminnej Orkiestry Dętej, która pod zmieniającym się na przestrzeni lat kierownictwem, ciągle koncertuje odnosząc sukcesy na festiwalach.
Był współorganizatorem “Gminnej Olimpiady Ekologicznej”
Był jednym z 3 pomysłodawców i współtwórców corocznego biegu ulicznego na trasie Strzyżewice-Piotrowice, pn.: “Bieg Awdańców”, który nadal się odbywa.
We współpracy z ks. Andrzejem Jurczyszynem i parafią w Bystrzycy Starej zorganizował “Muzeum parafialne”.
Od 1989 r. był członkiem założycielem Strzyżewickiego Towarzystwa Regionalnego, przez pierwszych 14 lat aktywnie uczestniczył w pracach zarządu STR.
Inspirował wspierał i pomagał lokalnym społecznością w organizacji dni miejscowości. Był znany z zamiłowania do gry w szachy.
Współorganizował „Rajdy Koźmianowskie”.
Aktywnie działał w Gminnej Radzie Rozwoju Kultury fizycznej współorganizując i pomagając w organizacji wielu imprez i zawodów sportowych oraz turnieju gmin.
Na jego życzliwość i pomoc zawsze mogli liczyć druhowie strażacy z OSP. Zawsze miał czas i chętnie wspomagał Zakładowy Klub Sportowy POM Piotrowice.
Swoją wiedzą wspierał autorów książek z zakresu historii regionu. Jego autorstwa są czterech rozdziały pracy zbiorowej pod redakcją Ferdynanda Rymarza p.t: “Gmina Strzyżewice (Piotrowice) 1918-1997”. Współpracował z Janem Wiewiórą przy wydaniu jego książki pt.: “Zasłużyli na pamięć”. Był redaktorem tomiku poezji “Nieśmiałe stawiam słowo”. Przygotowywał do wydania kolejne publikacje.
Pod koniec kariery zawodowej od 1999 r. przesiadł się na fotel przewodnika turystycznego. Wykorzystując swoją wielką wiedzę ogólną oraz doświadczenie we współpracy z organizacjami społecznymi i szkołami tworzył programy dydaktyczne dla wycieczek szkolnych i “Zielonych szkół”, stał się przewodnikiem cenionym przez uczniów, nauczycieli i dorosłych uczestników wycieczek.

 

Comments are closed.

Skip to content