logo

Oranżada zamiast deszczu – to możliwe!

W ubiegłym roku gościliśmy Teatr Pinokio z Łodzi, dzięki któremu dzieci z terenu gminy mogły wziąć udział w niebywałym przedsięwzięciu, jakim były warsztaty oraz wspaniały i niezapomniany spektakl pt. „Pippi Pończoszanka”.

W ramach programu „Lato w teatrze” Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego daje możliwości mniejszym ośrodkom i stawia je obok prężnie działających domów kultury z dużych miejscowości.

W tym roku, wśród 42 ośrodków z całej Polski znalazł się CKiP! Otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości blisko 30 tyś zł. ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację własnego projektu o charakterze edukacyjnym. „ORANŻADA W SŁOŃCU” tytuł nieco przewrotny, ale nawiązujący: raz – do minionych czasów, które przywołamy; dwa – do pewnej sytuacji, która miała miejsce rok temu.

Państwowy Ośrodek Maszynowy (POM) zatrudniał większość mieszkańców Gminy Strzyżewice. Poza pracą POM oferował zaplecze kulturalno – rozrywkowe. To tu znajdowała się fabryka, a także Gminny Zakładowy Ośrodek Kulturalny (GZOK), kompleks boisk, a także baseny wodne. Projekt odnosi się do tamtych czasów. Do dwutygodniowej przygody trwającej od 28 lipca do 13 sierpnia zapraszamy szczególnie młodzież, ale również dzieci i dorosłych! Chcemy nawiązać dialog międzypokoleniowy. Porozmawiać o tym, jak wyglądała praca, relacje międzyludzkie, rozrywka.

Pod okiem doświadczonego reżysera, pracującego na co dzień w Berlinie oraz artystów muzyków i plastyków z Polski powstanie zjawiskowe widowisko, które zapadnie mieszkańcom, ale i gościom głęboko w pamięć. Bazując na opowieściach mieszkańców, zilustrujemy mural ścienny i stworzymy finałowy spektakl połączony z muzyką na żywo. Za bazę tekstową posłużą nam relacje mieszkańców. Całość ma tworzyć spektakl słowno -muzyczny z elementami multimedialnymi archiwalnych fotografii. Finał odbędzie się w dniach 11 i 13 sierpnia w industrialnej przestrzeni starego POM-u, którą na potrzeby finału odpowiednio zaaranżujemy, nagłośnimy i oświetlimy scenicznie. Siła młodzieży, wiedza osób dorosłych, a także dziecięca wrażliwość POKAŻE, że rzeczywiście, zamiast deszczu może padać oranżada! 🙂


Instytut Teatralny na Facebooku

Lato w teatrze jest programem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego realizowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego najważniejszym elementem jest konkurs grantowy adresowany do teatrów, samorządowych instytucji kultury oraz organizacji pozarządowych – ośrodków, które w okresie letnich wakacji szkolnych chciałyby zorganizować warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży, zakończone pokazem spektaklu. Najciekawsze projekty wybrane przez Komisję Ekspertów otrzymują dofinansowanie, które wynosi maksymalnie 40 000 złotych.

Każdy projekt ma charakter autonomiczny. O tematyce i formie artystycznych działań, o wyborze metod pracy teatralnej decydują osoby zaproszone do współpracy przez wnioskodawców, uwzględniając potrzeby i zainteresowania uczestników. Zajęcia mogą prowadzić etatowi pracownicy instytucji, członkowie grup teatralnych, animatorzy kultury, instruktorzy teatralni, artyści, studenci szkół artystycznych oraz muzycy lub dziennikarze.

Program powstał w 2008 roku. W bieżącym roku będzie realizowana dziesiąta edycja programu.

Comments are closed.

Skip to content