logo

26. Finał WOŚP, Dzień Dawcy Szpiku!

Kolejny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zbliża się wielkimi krokami! W tym roku, 14 stycznia, zagramy dla “Wyrównania Szans w leczeniu noworodków”. Jak w latach ubiegłych tego dnia na ulice naszych miejscowości wyjdą wolontariusze z kolorowymi puszkami, którzy swoją pozytywną energią będą zachęcać do włączenia się i wsparcia WOŚP 😉 Pamiętajmy, że wolontariusze powinni posiadać przy sobie imienny identyfikator ze zdjęciem, adresem sztabu oraz imieniem i nazwiskiem szefa sztabu!

W tym roku po raz pierwszy przy okazji Finału WOŚP oraz Gminnego Festiwalu Kolędniczego odbędzie się w CKiP inne wspaniałe i ważne wydarzenie jakim jest Dzień Dawcy Szpiku, podczas którego będziecie mogli zarejestrować się jako potencjalni dawcy! O tym, jak ważne jest pozyskiwanie potencjalnych dawców nieubłaganie mówią statystki, według których co godzinę jedna osoba w Polsce dowiaduje się, że ma białaczkę. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od Dawcy niespokrewnionego. Jednak prawdopodobieństwo znalezienie zgodnego dawcy jest małe i wynosi ok. 1:500 000 (!)

Dlatego tak ważny jesteś właśnie Ty, ponieważ  zgłaszając się do nas  w celu zostania potencjalnym dawcą szpiku pomagasz zwiększyć szansę na uratowanie życia nieuleczalnie chorym ludziom!

Dawcą komórek macierzystych może zostać każda dorosła, zdrowa osoba pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważąca powyżej 50 kg.

Pamiętajcie! To nie boli! Ani rejestracja – gdyż zajmuje kilka minut, a odbywa się poprzez pobranie materiału genetycznego specjalnymi pałeczkami z ust – ani tym bardziej mylne przekonanie o późniejszym ewentualnym poborze szpiku (!!!), który to pobiera się z krwi i praktycznie niczym nie różni się to od najzwyklejszego oddawania!

Dlatego tak gorąco zachęcamy do włączenia się w tą wspaniałą akcję i dołączenia do nas! Bo warto! 

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej o Fundacji DKMS oraz samej rejestracji potencjalnych Dawców zachęcamy do przejrzenia poniższych linków:

Naszpikuj się wiedzą – Fundacja DKMS

5 mitów na temat dawstwa szpiku!

5 kroków aby uratować ludzkie życie

 

Comments are closed.

Skip to content